Review: Manchester United – Arsenal

Ve čtvrtfinále FA Cupu na sebe narazili dva rivalové, kterým se vůbec nepodařila jejich poslední střetnutí. Nakonec vše dopadlo  lépe pro hráče Manchesteru United, kteří po vynikajícím výkonu porazili Arsenal 2:0.

Dalo by se říct, že toto utkání bylo mnohem více než klasický střet v FA Cupu. Oba týmy zažily v posledních utkáních obrovská zklamání a chtěli využít tento zápas k návratu zpět na vítěznou vlnu, čímž by si taktéž pomohli i v lize, protože oba týmy dělí pouze 3 body s tím, že Arsenal má z druhého místa 1 utkání k dobru.

Manchester United nejdříve prohrál po kontroverzní penaltě na hřišti Chelsea, což samozřejmě nenechalo Sira Alexe Fergusona v klidu, takže se proti rozhodčímu ozval. Ihned se na něj sesypala všechna britská média a podstrkovala tento incident FA. Případ ještě není stále uzavřen. Druhým zklamáním byla porážka s hlavním rivalem Liverpoolem, která hodně bolela, protože United předvedli velmi špatný výkon. Sir Alex se po tomto střetnutí rozhodl vůbec nemluvit s médii, což vyvolalo další vlnu nevole od britských médií. Na páteční tiskové konferenci se však Boss zachoval jako muž na správném místě, když opět potvrdil, že si za svými názory stojí. Doufejme, že vše dobře dopadne a případ nebude mít žádnou dohru u FA.

Arsenal zažil podobně nepovedené období. Bezbranková remíza se Sunderlandem jen několik dní před odvetným utkání osmifinále Ligy mistrů na hřišti Barcelony předznamenala katastrofu. Hráči Arsena Wengera totiž nedokázali ani jednou vystřelit na branku a Barcelona je zaslouženě přehrála a porazila poměrem 3:1, který byl ještě celkem milosrdný.

Hrálo se na Old Trafford dne 12.3. 2011 od 18:15 SELČ. V Manchesteru lehce pršelo, ale to nemohlo začátek střetnutí nijak ohrozit.

Průběh prvního poločasu:

Jak Manchester United, tak Arsenal nastoupili v dost ofenzivních sestavách. Podle toho taky zápas vypadal. Ve 3. minutě vystřelil na branku Arshavin, ale jeho pokus kryl bez problémů Edwin. O další zakončení se pokusil ten samý hráč v 11. minutě, ale tentokrát mířil vedle levé tyče. 15. minuta přinesla první velikou šanci, a tentokrát na straně United. Fabio se s míčem dostal do šestnáctky a poslal centr, který Rafael hlavou usměrnil pouze vysoko nad branku. Krásnou střelou se blýskl na druhé straně Robin van Persie ve 24. minutě. Radost mu však zmařil výtečným zákrokem Edwin. Ve 28. minutě se uplatnilo pravidlo nedáš – dostaneš. Diaby promarnil šanci na vstřelení gólu a z následného protiútoku trestali Rudí Ďáblové. Fabio rozjel akci ze středu hřiště, přihrál na pravé křídlo Rafaelovi, který svému dvojčeti míč po několika sekundách vrátil do středu. Fabio přihrál míč Rooneymu, který poslal fantastický centr na Hernandeze, ten zakončoval hlavou. Jeho pokus Almunia dokázal vytěsnit, ale jen před sebe, kde byl opět připraven Fabio  – 1:0 pro United.

Arsenal na nic nečekal a snažil se s utkáním něco udělat. Ve 33. minutě se znovu pokusil o střelu Van Persie, ale Edwin byl poněkolikáté připraven, a to i po Persieho hlavičce, která přišla o pár desítek sekund později. Těsně před koncem první půle ještě zkusil své štěstí střelou Nasri, ale nic z toho nebylo. Do šaten se šlo za stavu 1:0 pro United.

Průběh druhého poločasu:

Na začátku druhé půle se udála věc, na kterou fanoušci United dlouho čekali. Na hřiště se po dlouhodobém zranění způsobeném v září dostal Antonio Valencia, který vystřídal Fabia. Arsenal se musel začít snažit, aby s výsledkem něco udělal. Ve 48. minutě se to málem povedlo Koscielnymu, který se po zmatcích v obraně United dostal k míči, v blízkosti Edwinovy brány však selhal. A tak o minutu později opět udeřilo na druhé straně. Valencia vedl míč po pravé straně, přihrál Rafaelovi, který se kličkou zbavil Gibbse a pokračoval do šestnáctky. Odtud nacentroval míč před branku, kde ještě Djourou stihl zachránit před Chicharitem, ale Rooneyho hlavičku už nikdo nezblokoval – 2:0 pro United.

Tato branka byla pro United velice důležitá, protože jim dodala potřebné sebevědomí. Arsenal se stále snažil alespoň o rychlý kontaktní gól. 57. minuta přinesla střelu Nasriho, kterou však znovu senzačně kryl Edwin. O 2 minuty později pálil nepřesně Diaby. V 64. minutě se na hřiště podíval Ryan Giggs, který vystřídal Rafaela. Marouane Chamakh, nový muž na hřišti, se do šance dostal v 67. minutě, ale bez úspěchu. V 70. minutě mohl zvýšit Giggs na 3:0, kdyby mu jeho zpracování míče před Almuniou na poslední chvíli nezkazil Wilshere. Další desetiminutovka byla ve znamení nepřesných střel Arsenalu, které k ničemu nevedly. United v poklidu zápas dohrávali. Na hřiště se podíval také Paul Scholes, když v 81. minutě nahradil Evru. Ihned začal se svými geniálními pasy. První poslal do obrovské šance Rooneymu, který však tváří v tvář Almuniovi zakončil mimo. Prakticky každý dotyk Paula s míčem znamenal veliké nebezpečí pro Arsenal, protože pokaždé našel svého příjemce. Škoda jen, že šance nebyly dokončeny až do gólového efektu. A když se ani Chicharito po centru Rooneyho ze strany neprosadil, skončil tento zápas vítězstvím 2:0 a postupem Manchesteru United do semifinále.

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Brown, Smalling, Vidic, Evra (81. Scholes) – Rafael (64. Giggs), Gibson, O’Shea, Fabio (46. Valencia) – Rooney, Hernandez

Lavička: Kuszczak, Scholes, Giggs, Berbatov, Valencia, Obertan, King

Základní sestava Arsenalu: Almunia – Sagna, Djourou, Koscielny, Gibbs – Denilson (60. Chamakh), Diaby (72. Ramsey) – Nasri, Wilshere, Arshavin (72. Rosický) – van Persie

Závěr:

Vynikající a bojovný výkon Red Devils. Zpočátku jsem se zděsil základní sestavy, zejména když jsem viděl střed zálohy O’Shea – Gibson. Oba to ale podle mě zvládli velice dobře, a i proto jsme dnes vyhráli. Hlavními strůjci však byli naprosto všichni. Skvělá hra da Silvas, kteří po celou dobu jezdili po křídlech a bojovali. Skvělá hra Rooneyho, který dnes dělal naprosto vše – od tvoření hry, střelby, gólu, po bránění. Chicharito se velice snažil a dnes by si tu branku určitě zasloužil. Dále musím podotknout, že pokud bude Chris Smalling pokračovat v těchto výkonech, brzy se dostane do základu. Jediný hráč, který se mi vůbec nelíbil, byl Evra. Většina akcí Arsenalu šla právě přes něj, protože byl z obranné čtyřky jasně nejslabší. Dokázalo to také vystřídání v 80. minutě, kdy naskočil Scholes. A právě u něj bych se zastavil. Opět jsem jen nevěřícně sledoval, jak posílá milimetrově přesné pasy na 50 a více metrů. Samozřejmě, moc dobře vím, že on tohle dokáže. Ale proč tyto schopnosti znovu nevynést do nebes? Zapomněl jsem na muže zápasu, našeho velikého Edwina v brance. Dnes měl lví podíl na čistém kontu a ohromně nás podržel. Kladu si otázku, co se stane, až odejde. Celkově byl výkon týmu naprosto senzační a Arsenal s naší hrou nemohl vůbec nic dělat. Naprosto zasloužené vítězství.

„…Wembley, Wembley! WE ARE THE FAMOUS MAN UNITED AND WE ARE ON OUR WAY TO WEMBLEY…!“