24/07/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Rozhovor s Dimitarem Berbatovem

V tomto článku si můžete přečíst rozhovor s momentálně nejlepším střelcem Premier League a Manchesteru United Dimitarem Berbatovem.


Momentálně jsi nejlepším ligovým střelcem. Jak velké sebevědomí máš, když nastupuješ na hřiště?
Momentálně si věřím. Jsem útočník a pokud střílím branky, potom roste i mé sebevědomí. Důležité je ale to, jak reagujete, když ty branky nestřílíte. V těchto časech je nezbytné, abyste si udrželi sebevědomí. Můžete se dostat do období, kdy v několika utkáních nevstřelíte ani jednu branku, ale neustále musíte věřit v sama sebe a také věcem, které vedou ke skórování. Je to obtížné, ale musíte se snažit neztratit sebevědomí. Každý hráč si projde těžkými časy, ale pouze špičkoví hráči toto dokážou překonat.


Ztratil jsi během kariéry v United někdy sebevědomí?
Samozřejmě. Mnohokrát. Občas nehrajete dobře a nastřílíte branky. Pak se na vás vyvíjí tlak ze všech koutů i ze sebe samotného. Začnete sám o sobě pochybovat, ale právě tehdy si musíte udržet víru a říct si, že všechno zase bude v pořádku. V tréninku se snažíte pracovat co nejtvrději a děláte věci, v kterých jste dobří.


V této sezoně jsi už vstřelil tři hattricky. Kde máš fotbalové míče z těchto utkání?
Mám je doma a mí přátelé a spoluhráči si už ze mě dělají srandu, že jich mám doma spoustu. Ale pokud v tomto sběratelství budu pokračovat, myslím si, že ostatní budou jenom rádi. Míče mám podepsané od svých spoluhráčů a velmi si jich cením. Připomínají mi tu tvrdou práci a odhodlání.


Který ze spoluhráčů ti v této sezoně pomáhá nejvíce?
Všichni. V tomto klubu je každý na svém postu přirozený vůdce a v každého vkládáme stoprocentní důvěru. Vím, že naši obránci jsou velmi dobří a dokážou se postavit jakémukoliv soupeři. Věřím jim. Všichni to jsou skvělí hráči, ale nejdůležitější je celý tým. Je jedno, jestli vyhrajeme 1:0 nebo 8:0, důležité je, že to zvládneme jako celek.


Proč se Manchesteru United nedaří venku tak jako v domácích utkáních?
Těžko říct. Ve venkovních zápasech jsme nevyhráli tolikrát, kolik bychom měli, ale není to tím, že bychom se o to nepokusili. Nikdy do utkání nejdeme s tím, že nám bude stačit jeden bod za remízu. Každý zápas chceme vyhrát. Potíž je v tom, že ostatní týmy se chtějí proti Manchesteru United vždy vytáhnout. Jsme velký klub, takže to je přirozené. Rozumím tomu, znám to z vlastní zkušenosti. Máme to pak těžší, ale to nejsou žádné výmluvy – potřebujeme hrát na hřištích soupeře lépe. Na Old Trafford se nám daří. Bavíme diváky a střílíme spoustu branek. Naším cílem je to, abychom to přenesli i do utkání na hřištích soupeře.


Nepřekvapuje tě, že je stále plno týmů, které v této sezoně ještě mohou vyhrát ligový titul?
Ani ne. Příští rok to bude ještě více týmů. Fotbal se neustále mění a vyvíjí, zvláště pak v Anglii. Propast mezi týmy na špici a chvostu tabulky se zmenšuje. Každý tým je silnější, každý tým nakupuje špičkové hráče. Pro fotbal to je jenom dobře.


Hned ve své první sezoně 2008/2009 v United si vyhrál titul. Jak se současný tým liší od toho minulého?
Ani moc ne. Většina hráčů je stejných. Ano, prodali jsme jednoho nebo dva hráče, ale jádro týmu zůstalo celé a to je pro nás výhodou. Jsme jako jedna velká rodina – podporujeme se navzájem, nejenom na hřišti, ale i mimo něj. Všichni jsme velcí přátelé.


Co si myslíš o současném postavení tvého bývalého klubu Tottenhamu?
Jejich postavení mě nepřekvapuje. Když jsem zde působil, bylo zde plno mladých talentů, kteří se nyní prosazují jako například Gareth Bale nebo Aaron Lennon. Tito hráči vyspěli ve skvělé hráče. Když jsem zde působil, Bale byl talentovaný teenager, nyní patří mezi nejlepší fotbalisty na světě. Věděl jsem, že má velký potenciál. Tvrdě trénoval a chtěl se prosadit. Jsem rád, že mu dali důvěru. Ostatní týmy jej chtěli získat, nyní za to dostávají odměnu.


Je působení klubu ve vyřazovací fázi Ligy mistrů výhodou nebo překážkou v cestě za ligovým titulem?
No, to je velmi těžká otázka. Na začátku sezony chcete vyhrát všechny soutěže a soustředíte se na to, dokud není konec, dokud nevypadnete. Samozřejmě to znamená, že hrajete více utkání a síly ubývají, ale odměna může být o to sladší. Osobně doufám, že ve všech soutěžích zůstaneme až do konce.


Jakou nejdůležitější věc musí tým mít, aby vyhrál ligu?
Na toto neexistuje odpověď. Potřebujete spoustu věcí, abyste uspěli. Tady v Anglii je tolik utkání, že uspět může jenom tým s největší zkušeností a tým, který bude mít co nejvíce sil. Pokud máte tyto věci, potom můžete uspět. Samozřejmě, že prohrát ve více utkáních také nikomu neprospěje.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!