Review: Chelsea – Manchester United

Manchester United opět nedokázal prolomit „smůlu“ na Stamford Bridge a přiváží si velmi nepříjemnou porážku 1:2.

V tomto kole Manchester United tentokráte zavítal na půdu jednoho ze svých největších soupeřů posledních několika let v boji o ligové prvenství. Chelsea se však v této sezóně vůbec nedaří, svěřenci Carla Ancelottiho zatím okupují 4. příčku tabulky. Před výkopem se toho tradičně o tomto zápase mnoho napsalo i namluvilo.

Chelsea jakožto úřadující obhájce trofeje uzmula Manchesteru minulou sezónu titul přímo před nosem, když vyhrála ligu s těsným jednobodovým náskokem. Aktuální sezónu se však nachází ve velké herní a výsledkové nepohodě a zápas s Manchesterem United by je případně mohl vrátit zpět do formy, i když to vůbec není jisté. Suverenita londýnského celku šla za poslední dobu strmě dolů a z prvního místa v tabulce se propadla na čtvrté.

To jsou jen některé z mnoha výčtů, kterých chtěli ve svůj prospěch využít hráči Manchesteru United a dobýt Stamford Bridge po dlouhých osmi letech. Naposledy se totiž Rudým ďáblům podařilo Chelsea venku porazit 20. dubna roku 2002 (0:3). Nyní byla skvělá příležitost tohle staré datum přepsat a konečně si odsud odvézt všechny body.

Pokud bychom vzali posledních deset vzájemných duelů v Premier League, pak je bilance z pohledu United tři výhry tři remízy a čtyři prohry. Když vezmeme 10 zápasů ze všech soutěží, máme poměr pět výher jedna remíza a čtyři prohry pro United. S porovnáváním těchto dvou týmů je to vskutku poněkud složitější a vycházet ze vzájemných klání je zde téměř nemožné.

Musíme si totiž přiznat, že ať už jsou Blues jakkoliv umělý či penězi renovovaný tým, zůstává pravdou, že za posledních přibližně pět let je Chelsea klubem, který se nám ve vzájemných soubojích nejvíce vyrovnává. Z historického pohledu se však o nějaké výraznější rivalitě bavit nemůžeme.

Hrálo se na Stamford Bridge v Londýně. Počasí, narozdíl od původně plánovaného data v prosinci, bylo pro fotbal přívětivé, a proto se mohl veliký zápas začít.

Průběh prvního poločasu:

Oba týmy začaly velmi opatrně. Začínal klasický boj záloh o lepší pozici na hřišti. V 5. minutě přišla veliká příležitost Chelsea, když Anelka z pravého křídla našel přízemním centrem nekrytého Maloudu. Ten však mířil přímo do rukavic Edwina van der Sara. Stejná minuta přinesla ještě zblokovaný střelecký pokus Naniho. Další zblokovaná střela od stejného hráče přišla o 5 minut později, John Terry ji zastavil rukou, rozhodčí však situaci pravděpodobně neviděl. Dále v utkání vládla hlavně taktika a oba týmy si rozhodně nic nedarovaly. Ve 12. minutě se po rohovém kopu Chelsea dostal k hlavičce Essien, ale jeho pokus mířil za branku. Ramires dostal žlutou kartu v minutě 14. V 16. minutě zkusil své štěstí z pravé strany Anelka, jenže opět nemířil přesně. 21. minuta přinesla kvalitní centr Naniho, který nakonec našel hlavu Wayna Rooneyho, ale ten byl spíše překvapen, že se k míči dostal a nestihl ho usměrnit správným směrem. United začali postupně nabírat tlak a Chelsea chtě nechtě musela do obrany. Obrovská radost pro fanoušky United přišla v minutě 29., kdy Nani přenechal míč Rooneymu, a ten tvrdou přízemní střelou překonal Čecha – 0:1 pro United.

Tento gól hodně zvedl hráčům Sira Alexe sebevědomí. Chelsea působila v dalších několika minutách trochu opařeným dojmem. Ve 40. minutě mohla však vyrovnat – Frank Lampard namířil svůj přímý kop do levé strany branky, Edwinovi nezbývalo nic jiného, než střelu vyrazit a poté si dokázal poradit i s dvojitou dorážkou Ivanovice. Opravdu senzační moment tohoto čtyřicetiletého veterána v brance United. 45. minuta přinesla žlutou kartu pro Vidice. Více už se v 1. poločase nestalo a United tedy šli do kabin s jednobrankovým vedením.

Průběh druhého poločasu:

Chelsea musela na vývoj zápasu logicky nějak zareagovat, a proto do něj přišla s mnohem více ofenzivním stylem. United se naopak snažili hru zklidnit a zahrozit z protiútoků. V 52. minutě se po levé straně probojoval Evra přes 2 hráče, následně byl faulován, ale stihl ještě posunout míč Rooneymu. Ten dostal od rozhodčího výhodu, moc dlouho se nerozmýšlel a vypálil technickou ránu, která však tentokrát Čechovu branku minula. V 54. minutě přišla chyba v obraně United, která znamenala vyrovnání. Essien z levé strany nacentroval míč do šestnáctky, kde se k hlavičce dostal Ivanovic, který míč posunul na nestráženého Luize. Ten už neměl veliký problém uklidit míč do sítě – 1:1.

Chelsea tímto gólem získala velikou psychickou výhodu a United museli samozřejmě na změnu stavu reagovat. Snažili se ze všech sil vrátit zápas zpět na svou stranu. Chelsea v 61. minutě poslala na hřiště čerstvého Drogbu za Anelku. Tu stejnou minutu dostal za faul žlutou kartu David Luiz. 64. minuta přinesla velikou šanci Rooneyho, který dostal výbornou přihrávku od Naniho. Wayne pokračoval po levé straně sám až k brance, ale svůj pokus nakonec neskončil ani v síti, ani nenašel nabíhajícího Fletchera. Pomalu začínal vzrůstat tlak Chelsea, se kterým se však obránci United zatím v pohodě vypořádávali. V 75. minutě dostal Wayne Rooney do útoku kvalitní centrovaný míč, obtočil se kolem Luize a zkusil zakončit. Střelu však vyrazil Petr Čech. Hned další útok přinesl velmi kontroverzní faul právě na Rooneyho, po kterém měl David Luiz obdržet druhou žlutou kartu a uklidit se do sprch. Rozhodčí však situaci opět „přehlédl“. Hlavní představení rozhodčího tím však ještě zdaleka nenabralo plných obrátek. V 78. minutě se v protiútoku Chelsea dostal k míči Lampard, který přihrál do středu na Zhirkova, jeho pas však skvěle vystihl Smalling a vypadalo to, že akce je u konce. Zhirkov si však naběhl bez míče do šestnáctky, zakopl o nohu mladého stopera a skácel se k zemi, jak široký, tak dlouhý. Rozhodčí Atkinson samozřejmě bez váhání nařídil pokutový kop pro Chelsea. K exekuci se postavil Frank Lampard a proměnil – 2:1 pro Chelsea.

United byli tímto gólem sraženi ke dnu, ale Sir Alex se nevzdával a poslal na hřiště Dimitara Berbatova a Ryana Giggse za Chicharita a Paula Scholese.  Zoufalá snaha United však přinesla jen mnoho protiútoků Chelsea, která z nich mohla přidat další branky. Jednu dokázal v 81. minutě tečovat na tyč Nemanja Vidic. V 87. minutě se dostal málem do zakončení mladý Fabio, který na hřišti vystřídal Evru. Čech však vyběhl překvapivě včas. V nastaveném čase potom jen Chelsea držela míč a kontrolovala konec zápasu. Jenže galapředstavení Martina Atkinsona nebylo zdaleka u konce – v 93. minutě Vidic v souboji s Ramiresem fauloval a ihned uviděl druhou žlutou kartu, což znamenalo odchod ze hřiště. Více už se v tomto utkání nestalo a United tedy prohráli na Stamford Bridge.

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – O’Shea, Smalling, Vidic, Evra – Fletcher, Scholes (70. Giggs), Carrick, Nani – Rooney, Hernandez (70. Berbatov)

Lavička: Kuszczak, Brown, Berbatov, Giggs, Fabio, Rafael, Gibson

Základní sestava Chelsea: Čech – Ivanovic, Luiz (81. Bosingwa), Terry, Cole – Ramires, Essien, Lampard, Malouda (71. Zhirkov) – Torres, Anelka (61. Drogba)

Lavička: Turnbull, Bosingwa, Drogba, Ferreira, Kalou, McEachran, Zhirkov

Góly: Chelsea – 54. Luiz, 79. Lampard (p.) | Manchester United – 29. Rooney

Žluté karty: Chelsea – 14. Ramires, 61. Luiz, 74. Essien | Manchester United – 45. Vidic (92.) 91. Giggs

Závěr:

Nejdříve bych začal u samotného výkonu Red Devils. Podle mého názoru podali hlavně v prvním poločase vynikající a bojovný výkon, z něhož pramenil i zasloužený vedoucí gól. Všichni hráči se snažili a byli si dobře vědomi toho, jak moc je tento zápas důležitý. Je však určitě také pravdou, že Chelsea přišla do druhého poločasu se značně zlepšenou hrou a několikrát se jí podařilo United zatlačit. Obrana však vše celkem slušně zvládala až do vyrovnávacího gólu, který padl po chybě. K penaltě bych se raději nevyjadřoval, pan sudí si své rozhodnutí v pohodě obhájí, protože bude argumentovat tím, že Smallingova noha stála Zhirkovovi v cestě. Ano, samozřejmě, Smalling měl asi odstoupit a nechat cestu k brance volnou, ať si Zhirkov skóruje, aby byl pan Atkinson spokojen. Bohužel to však nebyl jediný z incidentů hlavního sudího, který předvedl, že i v nejvyšší anglické soutěži se najdou rozhodčí horší, než například v Gambrinus lize. Mohl bych se zde rozepsat prakticky o každém druhém rozhodnutí, které by mohlo být jinak, nebo úplně obráceně. Ale to dělat nebudu. Napíšu jen celkové shrnutí, a to zní takto: United prohráli po bojovném a kvalitním výkonu, když nedokázali čelit 12 hráčům na hřišti.

Příští utkání:

Hráči Sira Alexe pojedou do Liverpoolu, kde budou muset čelit týmu Kennyho Dalglishe, který je poslední dobou velmi nevyzpytatelný. A samozřejmě, je to derby, takže se může stát úplně cokoliv. Výkop je stanoven na neděli, 6. března od 14:30 SELČ.