Ale zoberte si ešte, pán rozhodca…

Odkedy pravidelne pozerám zápasy United, vždy mali zápasy s Chelsea nejakú inú príchuť. Vždy sa hovorilo o tom, ako bude pískať rozhodca pre nich, že je podplatený a pod… Spočiatku som si myslel že je to len úbohé nariekanie….

Ale dnešný zápas ma vyviedol z omylu. To, čo predviedol dnes pán Atkinson nepredvedie ani rozhodca v II. triede (inak povedané VII. liga) na Slovensku a tomu verte, že teraz to myslím vážne! „Drobné chyby“ ako pískanie neprehľadných situácií v prospech Chelsea sa dali čakať, väčšinou sa normálne píska trochu pre domácich.

Zápas začal pre nás veľmi pekne, zo začiatku sme mali viacej z hry a to prinieslo v 30. minúte gól. Skóroval, jednými nenávidený, inými milovaný, Wayne Rooney. Do polčasu bol lepším tímom United a všetko vyzeralo sľubne.

Cez polčas musel tréner Chelsea Carlo Ancelotti mať asi siahodlhý príhovor pre svojich zverencov, ktorý (musím uznať) na nich skutočne zapôsobil. Chelsea sa United vyrovnala, ba dokonca ho aj predčila. Po získaní prevahy Chelsea sa presadil David Luiz. Ten, hoc dal gól pekný, mal už na konte žltú kartu za jeden „obranný“ zákrok. Po vyrovnaní sa United opäť začali tlačiť dopredu a dostávali The Blues pod tlak.

To, k čomu smerujem, vie každý z Vás. Poviem len toľko, že Luiz si to nasmeroval priamo na Rooneyho (ktorý bol mimochodom bez lopty!!!) a venoval mu krásny darček v podobe ešte krajšieho zásahu do (myslím že) ľavej nohy. Rozhodca stál zhruba 7 metrov od tohto incidentu a mal krásny výhľad na daný moment. Možno sa mu nejako zahmlelo pred očami alebo mal iný, bližšie nešpecifikovaný problém je tiež možné. Nezabúdajme však na to, že tam mal 3 asistentov a ani jeden sa neozval… Ale to je vec druhá. Pán Atkinson síce ukázal, že je výhoda a má sa pokračovať, no Luizovi zaslúženú žltú kartu nedal.

A tak si mohol tento strapatý Portugalčan behať po trávniku ešte niekoľko minút a brnkať našim hráčom na nervy, až sa ho rozhodol Carlo nahradiť Bosingwom.

Niekde medzi tým prebehlo striedanie, pri ktorom sa na ihrisko dostal Yuri Zhirkov. Ten začal ihneď robiť prievan na pravej strane z pohľadu Edwina. Niekoľko minút po jeho nástupe na ihrisko sa dral do nášho pokutového územia, keď sa mu do cesty postavil Chris Smalling. Chtiac-nechtiac prišlo ku kontaktu. Po prvotnom pohľade som si myslel, že Chris urobil mladícku chybu a skúsený Zhirkov toho využil vo svoj prospech a zariadil tým penaltu. Pokiaľ sa však (myslím, že) Ryan Giggs hádal s rozhodcom, režisér ponúkol niekoľkokrát zopakovaný daný moment. Po tomto pozretí som nezmenil názor na to, že ku kontaktu prišlo. Zmenil som však názor na to, ako ku nemu prišlo. Yuri si hodil loptu povedľa Chrisa, ktorý inštinktívne dal nohu za smerom lopty, čoho Zhirkov využil a (podľa môjho názoru) úmyselne narazil Smallingovi do nohy a samozrejme urobil nejaký ten pád, asi aj kotrmelec a ďalej to už netreba rozpisovať.

Nebolo to však prvýkrát, čo sme boli takto znevýhodnení a nebudem ďaleko od pravdy keď napíšem, že sme hrali proti 12 hráčom v poli a ešte ďalším trom na okraji ihriska. Isto si mnohí z Vás pamätáte na dvojzápas z minulej sezóny. Skúste uhádnuť, kto pískal prvý z tejto dvojice zápasov, ktorý sa hral na Stamford Bridge. Hmmm….Webb? Nie! Foy? Nie! Clattenburg? Nie! ….Áááá! Už to mám! Atkinson! Áno je to tak!

Píše sa ôsmy november/listopad roku Pána 2009. V túto chladnú nedeľu, presne o 17:00 je naplánovaný výkop medzi spomínanou dvojicou tímov. 75 minút sa hrá futbal na obe strany, no nikto zatiaľ neskóroval. Ale hneď v úvode zápasu mal Wayne Rooney šancu otvoriť skóre. Nabiehal si na dlhý pas za obranu The Blues a rútil sa už sám na brankára keď ho v tom zastavil postranný rozhodca, ktorý odpískal offside. Táto situácia bola riešená už X krát a vždy sa došlo k tomu istému záveru – offside to nebol! Bohužiaľ už nemám obrázok, ktorý by to zdokumentoval ale niektorí z Vás ho určite majú. V tomto prípade sa jednalo o zhruba meter, ktorý bol Rooney !pred! obrancami Chelsea… Nevadí, my to nejako zvládneme. Potom však prišiel inkriminovaný moment. Najskôr Darren Fletcher údajne fauloval niekoho od scumíkov, čo bolo samozrejme uznané ako faul a nasledoval priamy kop niekde spoza pravého rohu „šestnástky“ z pohľadu Edwina. To, čo sa stalo isto všetci viete. John Terry si nabehol na hlavičku a usmernil loptu. Tá však nemala potrebnú razanciu a išla relatívne pomaly. Lopta však smerovala k Didierovi Drogbovi, ktorý bol v offside. Je síce pravda, že lopty sa nedotkol, ale svojím pohybom prejavil záujem o hru, zmiatol VDS (ktorý by tú loptu inak chytil) a preto to mal byť jasný offside! Bohužiaľ, ani čiarový, ani hlavný rozhodca ten offside „nevideli“, a preto sa Chelsea dostala do vedenia, ktoré už nepustila. Hold, z možných 3 bodov bolo 0.

Podobný prípad nastal aj v odvete. Vtedy bol však hlavným rozhodcom Mike Dean. Zápas sa hral 3. apríla/dubna 2010. V 20. minúte šla Chelsea do vedenia zásluhou J. Colea, ktorý aj so šťastím nasmeroval svoju pätíčku za chrbát Van der Sara. 6 minút na to sa dral do pokutového územia Park, ktorý bol zastavený Zhirkovom a po veľmi spornom páde však nechal pán Dean hru pokračovať. V 72. minúte uvidel strelec zatiaľ jediného gólu žltú kartu za reči na rozhodcu pred zahrávaním priameho kopu v podaní United. Po jeho exekúcii sa udial ďalší sporný (aj keď podľa mňa veľmi jasný) okamih – Malouda zahral vo vlastnom pokutovom území rukou, no ani toto si rozhodca nevšimol. Aby toho nebolo málo, v 79. minúte sme dostali neoprávnený gól na 0:2. Kalou našiel prihrávkou za obranu Drogbu a ten z evidentného offsidu zvýšil skóre.

Tu sú 3 príklady toho, ako bol evidentne poškodený United od rozhodcov. Takýchto prípadov je síce viac, no myslím si, že to netreba až tak rozoberať. Obraz si o tom urobil určite každý.

Zaujímavá je aj štastistika Martina Atkinsona v spojitosti s Chelsea. Doteraz im odpískal 18 zápasov. Viete koľko z nich Chelsea vyhrala? 16! Raz remizovala a raz prehrala. Samozrejme posledné roky patrí klub z Londýna na špičku anglickej ligy ale napríklad s Liverpoolom sa stretol 3 krát, s Machestrom United 2 krát a s Arsenalom raz. Z týchto zápasov stratil len 3 body a to proti Liverpoolu 13. 8. 2006! Zaujímavé je tiež to, že z Atkinsona sa stáva domáci rozhodca Chelsea. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, posledných 10 zápasov, ktoré pískal Chelsea sa hrali na Stamford Bridge. A viete čo je ešte lepšie? V týchto 10 zápasoch inkasovala iba 2 góly aj to jeden z nich bol včera od United. Druhý im strelil Arsenal ešte v roku 2009.

O tom, že forma Chelsea je na úrovni tímu v strede tabuľky, keď z posledných 15 zápasov vyhrali len 5 sa nemá zmysel baviť. O ich kvalitách na SB je tiež zaujímavé polemizovať pretože plný bodový zisk si v tejto sezóne odvážal Sunderland (0:3) a Liverpool (0:1) a remízu tu uhral Everton (1:1), Newcastle (1:1) a Aston Villa (3:3). Zaujímavé, že ani jeden z týchto zápasov nepískal Atkinson

Na záver by som chcel dodať, že tento článok môžete považovať ako môj blog. Vynaložil som všetku snahu na to, aby som si zachoval čo najviac objektívnosti, ale miestami to fakt nešlo. Článok som rozpísal ešte včera po zápase, no dnes som ho kompletne prerobil, aby to vyznelo aspoň trochu rozumne.