Review: Olympique Marseille – Manchester United

Hráči Manchesteru United uhráli na Stade Velodrome v zápase proti Olympique Marseille bezbrankovou remízu. Zápas byl z veliké části svázán taktikou.

Manchester United si svůj poslední zápas před začátkem jarní části Ligy mistrů odehrál doma na Old Trafford, kde s velikými problémy nakonec porazil Crawley Town, tým z 5. ligy. Rozhodně to nebylo nějaké ideální představení a ukázalo také, že někteří z kádru United by na sobě měli začít pořádně pracovat, jinak to s nimi nedopadne dobře.

Už několik dní před zápasem bylo jasné, že na Stade Velodrome to nebude nic jednoduchého. Sir Alex Ferguson postavil – jak ho známe – spíše defenzivnější rozestavení, aby předešel případným zbytečně inkasovaným gólům venku a pokusil se uhrát dobrý výsledek pro odvetu doma. V sestavě však překvapil hlavně s Darronem Gibsonem, který se do základní sestavy vešel místo Paula Scholese.

Výkop byl stanoven na 23.2. od 20:45 večer. Podmínky pro fotbal byly velmi dobré, a proto se mohlo ihned začít.

Průběh prvního poločasu:

Zápas začal překvapivě celkem velkou aktivitou obou celků. Už ve 2. minutě pokoušel štěstí po přihrávce Dimitara Berbatova Portugalec Nani, ale branku netrefil. Oba dva týmy se začaly snažit o získání středu pole, takže většina zápasu přinesla pouze taktickou bitvu, ve které se toho moc nestalo. 9. minuta přinesla střelu Darrena Fletchera, ke kterému se odrazil míč po přímém kopu Naniho. Jeho střelu však kryl brankář Mandanda. O další střelu se za 2 minuty pokoušel i Wayne Rooney, ale mířil mimo. Ve 29. minutě se konečně k vážnějšímu zakončení dostala Marseille, Brandao však nemířil přesně. 32. minuta přinesla málem gól United, Berbatov však nedosáhl na Naniho centru. A když ve 44. minutě ani Charles Kabore z Marseille netrefil branku, šlo se po velmi nezáživné a takticky svázané první půli do kabin za stavu 0:0.

Průběh druhého poločasu:

Někdo by řekl, že týmy hru alespoň trochu otevřou. Vše ale zůstalo při starém a nudná taktická bitva pokračovala nadále. Chvíli dominovala na hřišti záloha Marseille, chvíli zase United. Jinak se však nebylo téměř na co dívat. V 54. minutě se dostal do hlavičkového zakončení Brandao, jenže jeho pokus šel přímo do rukavic Edwina van der Sara. O 6 minut později přišel střelecký pokus na druhé straně od Wayna Rooneyho, ale opět mimo. Dede Ayew mohl v 62. minutě poslat Marseille do vedení, ale to by musel lépe přihrát – nic vážného se tedy nakonec nestalo. Za dalších přibližně 10 minut přišlo několik zblokovaných pokusů na obě branky. Záloha Marseille však pomalu začala přece jen ukazovat, že se nebojí. Na to ihned zareagoval Sir Alex střídáním Gibsona za Scholese. Tomu se nakonec podařilo síly zase vyrovnat. V 74. minutě pálil mimo branku Berbatov. Na úplném konci zápasu se ještě United snažili něco vymyslet a vstřelit důležitý venkovní gól, ale to se jim nepovedlo, takže celý zápas skončil remízou 0:0.

Základní sestava Manchesteru United: E. van der Sar – O’Shea, Smalling, Vidic, Evra – Nani, Gibson (72. Scholes), Carrick, Fletcher, Rooney – Berbatov

Lavička: Brown, Fabio, Hernandez, Kuszczak, Obertan, Rafael, Scholes

Základní sestava Olympique Marseille: Mandanda – Fanni, M’Bia, Diawara, Heinze – Cisse (70.Cheyrou), Kabore – Remy (79. Valbuena), Lucho, Ayew – Brandao

Lavička: Abriel, Andrade, Ayew, Cheyrou, Hilton, Taiwo, Valbuena

Góly: Utkání se hrálo bez branek.

Žluté karty: Utkání se hrálo bez karet.

Hlavní rozhodčí: Felix Brych

Návštěva: 57957 diváků

Závěr:

Naprosto nudný zápas. Nic více k tomu napsat nejde. Taková je bohužel dnešní Liga mistrů, ve většině případů se jedná pouze a jenom o taktickou bitvu. K výkonu Manchesteru United by se dalo říct asi to, že dokázal uhrát výsledek bez inkasovaného gólu, což je určitě velmi dobré, ale výkon teda za moc nestál. Opět je zde klasický problém – středová záloha. Hlavně v těchto složitých zápasech na hřištích soupeřů chybí myšlenka. Takový Michael Carrick sice za zápas uběhá přes 10 kilometrů, ale co je to platné, když nerozdá jedinou kvalitní přihrávku? Další moje kritika je „věnována“ Rooneymu. Ten je na křídle naprosto utopený, vůbec neví, jak tam má hrát. V utkání měl neuvěřitelné množství ztracených míčů a absolutně nezvládal svou pozici levého křídla. Gibson sice předčil má očekávání, ale hned jak za něj na hřiště přišel Paul Scholes, byl znát obrovitý rozdíl. Jediné štěstí, že našeho ryšavého záložníka ještě máme a díky nejnovějším zprávám nejspíše mít budeme i v příští sezóně. Celkově bych tedy zápas hodnotil jako jeden z nejnudnějších, které jsem v podání United viděl, ale výsledek svůj účel nakonec alespoň napůl splnil.

Příští utkání:

Manchester United cestuje na hřiště Wiganu Athletic, kde ho čeká velmi náročná zkouška před těmi nejdůležitějšími zápasy v Premier League, které pravděpodobně budou rozhodovat o titulu. Zápas začíná 26.2. od 16:00 SELČ.