05/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Co týden dal a vzal

O prodloužení smlouvy Ryana Giggse, vyjednávání o smlouvě Dimitara Berbatova nebo o příchodu katařanů…


Ryan Giggs, pan dokonalý!


Ani jeden fanoušek Manchesteru United si snad nemohl nevšimnout významné události, kterou tento týden přinesl. A dle mého názoru nejdůležitější, proto se o ní zmíním hned v úvodu. Ryan Giggs ve svých 37 letech rozhodně nechce pověsit kopačky na hřebík, což ostatně avizoval už o Vánocích. Prodloužil totiž smlouvu a tím pádem i pobyt na Old Trafford (kde taky jinde) o další rok. Nezůstane tedy u 20 sezon, nýbrž u 21, které tento velšský veterán odehraje. Nabízí se ovšem otázka, jestli to někoho vůbec překvapuje. Giggs hraje ve velké formě a nízká porce zápasů, dostatečný čas k regeneraci, jóga nebo obří přínos pro mužstvo nejen na hřišti mu dávají punc nesmrtelnosti. Na pošramocenou duši se tak fanouškům dostalo pořádného balzámu, po všech Obertanech, Bébéch a Gibsonech se je zase proč těšit na další sezonu.


Prodloužení smlouvy je jenom logickým důsledkem toho všeho. Kdyby prodloužení smlouvy znamenalo, že vyběhne k počtu zápasů, které by na prstech jedné ruky spočítal i nešikovný dřevorubec po třiceti letech praxe, stále je to pro Manchester United jako takový terno. Ať už z pohledu přínosu samotné hře, kdy jako střídající hráč je zároveň hráčem rozdílovým (Blackpool nebo Southampton by mohly vyprávět) či z pohledu ikony United. Mladí hráči k němu bezpochyby vzhlížejí a když si uvědomíme, že Ryan odehrál svou první sezonu v Premier league v době, kdy 95% mladíků v rezervě potažmo akademii bylo ještě na houbách, není v současném světovém fotbale lepšího vzoru a živého synonyma pro slova jako oddanost, úsilí, zkušenost a skromnost. Pro zajímavost: Kiko Macheda měl pouhý jeden rok, když Giggsy vyběhl ke svému prvnímu prvoligovému utkání!


20 let v rudém dresu, to přece musí mít nejvíce odehraných utkání ze všech hráčů Manchesteru United myslel by si někdo. Pravdou je, že má odehrán absolutně nejvyšší počet utkání, přesně 852, ovšem v těch ligových je až na druhém místě. Slovo „až“ ale dlouho platit nebude. Sir Bobby Charlton je sice na první pozici se 606 ligovými zápasy, ale Ryan Giggs už zaostává o pouhé jedno utkání. V příštím kole Premier league se tedy může opakovat a v tom následujícím dokonce přepisovat historie. Třetí Bill Foulkes má „pouhých“ 566 ligových utkání.


Ryan Giggs je také jediným hráčem Premier league v historii, který dokázal skórovat v každém ročníku, tedy od roku 1992/93, kdy celá soutěž prošla reorganizací a mimo jiné se název změnil z First Division na Premier league. Nejvíce nahnuté to Giggsy měl v sezoně 2008/2009 kdy se prosadil až v únoru, jeho branka proti WHU byla také jedinou brankou zápasu. Letos se prosadil velmi záhy, takže si kolonku „vstřelit tento rok alespoň gól“ mohl odškrnout už v 85. minutě zápasu 1. kola proti Geordies. Celkově má na svém kontě 158 (110 ligových branek) a je na 7. pozici historických tabulek Manchesteru United. V této dovednostní disciplíně už ale Bobbyho Charltona nedohoní. Ten totiž stihl zasadit K.O. celkem 249x.


Dočkáme se jednou z komentátorových úst věty: „A na levém křídle přebírá míč Sir Ryan Giggs…“?Před podpisem nové smlouvy má i Berba. Plat? 150 tisíc týdně…


31letý bývalý bulharský reprezentant prožívá po třech letech konečně takovou sezonu na Old Trafford, jakou od něj všichni očekávají. A není tedy divu, že o něj Alex Ferguson stojí i v roce následujícím. Ačkoliv se Berba neobjevil v základní sestavě derby, dokázal vstřelit už 20 branek. Momentálně pobírá okolo 100 tisíc týdně a polepšit by si měl o polovinu. Přičemž i délka smlouvy by měla být vzhledem k vysokému Bulharově věku nadstandartní, v řeči čísel 3 roky. Čili až do sezony 2013/14.


Dnes se David Gill sešel s Berbovým agentem Emilem Dantchevem a přestože není stylem vedení prodlužovat s hráči starších třiceti let dlouhodobě smlouvy, schyluje se k velké výjimce. Zvětšení platu sice není malé, zaslouží si ho Berba? Myslím si, že zcela určitě. Když před pár lety z Bayeru Leverkusen přestupoval do Tottenhamu, měl o něj zájem i Manchester United. Tehdy prohlašoval, jak chce hrát za Spurs a United jej nezajímají. Naštval mě.


Berba dnes? Hráč oddaný klubu, který si svůj plat dokáže obhájit výkony na hřišti a nemusí si jej vydupat jak rozmazlený fracek (čti růny). Navíc u mě osobně odčinil i ono vyjádření o United. A to v době, kdy ještě ani nekopl v rudém dresu do míče. Čím? Tím, že nasedl do letadla do Manchesteru, kde měl původně vyjednávat s Citizens. Jakmile se ale dozvěděl o zájmu United, neváhal ani minutu poslat modrou půlku Manchesteru tam, kde Slunce nesvítí.


Stal se z něj loajální hráč, který si nikdy během svého pobytu na nic nestěžoval, Fergie stál vždy za ním a on mu důvěru a dostatečný počet příležitostí oplácí sice pozdě, ale přece a o to ve větším stylu. Dokázal letos vstřelit u 3x hattrick a je to právě on s Nanim, kdo táhne United za rekordním 19. titulem v lize. A to za „drobný“ příplatek 50 tisíc navíc stojí. Navíc, když Glazer přestává obracet každou korunu. Bohu(žel/dík)? Čtěte dále.Katařani Glazerův píseček na hraní nezískali, zatím…


Akce kulový blesk. Na začátku týdne se objevila zpráva o možném příchodu nového vlastníka z dálného východu, vše ale odeznělo ještě rychleji. Někteří fanoušci budou možná zklamáni, žádný však nemůže být překvapen. Qatar Holdings sice nepřišlo s žádnou oficiální nabídkou, bylo však ze strany United potvrzeno, že k rozhovorům na téma koupě klubu došlo. Proč ale vyjednávání, jestli se to tak dá nazvat, ztroskotala? Kdo ví, každopádně se můžeme už tuto okurkovou sezonu těšit na pořádná škatulata hejbejte se.

Těžko řict, co si od toho Glazer slibuje, nicméně není tajemství, že se mu daří obří dluh splácet, naštěstí. Aby taky ne, když si do kapsy shrábl bezmála 100 milionů liber za Ronalda. Někde jsem ale četl opravdu úsměvný názor (nebo spíše pohádku) otom, že jednoho dne přijde princ z východu, bohatší než Mansour, skoupí oba Manchesterské kluby a udělá z toho jednu velkou slátaninu. Dotyčný člověk si ale neuvědomil, že smíchání červené a modré barvy vznikne barva hnědá, tedy přesně taková, jakou má podle všeho v hlavě.


Nastává ovšem otázka, jak se Glazer postaví v létě k naprosto nutným investicím, jenž United čekají. Možná, že správný čas na prodej klubu už prováhal. Rooneyho trucování tak trochu oživilo naději na příchod nových posil, když se i v samotném Malcolmovi hnulo svědomí a slíbil 100 milionů na letní posily. Jestli skutek utek, se dozvíme až v létě, ale odchod či konec kariéry některých hráčů je skutečnost. Pro připomenutí: konec kariéry už dříve oznámil Edwin van der Sar, Gary Neville ukončil kariéru náhle tento měsíc, Obertan uvažuje o odchodu z klubu (díky Bohu!), Michael Owen má smlouvu do konce sezony a vzhledem k jeho zdravotnímu stavu je nepravděpodobné její prodloužení, Micheal Carrick byl spojován například se Sunderlandem, Paul Scholes se ještě na nové smlouvě nedohodl a Wes Brown, ačkoliv pro United dýchá, taky na sklonku kariéry nebude chtít sedět na lavičce. O Gibsonovi nemluvě, ten by si měl roztrhat registračku sám. A jestli odejde i Rooney? Po pravdě, začínám si myslet, že ano. Navýšení jeho smlouvy mohlo být pouhým manévrem v dohodě mezi klubem a hráčem s ohledem na letní odchod. Zdálo by se to logické i z důvodu zvýšení letní ceny, kterou Real Madrid zcela jistě rád zaplatí. Navíc pohled na výkony tohoto „srdcaře“, kdy za 200 tisíc liber týdně na hřišti chodí a jednou za půlroku zastřihá nůžkami, je utvrzující.


Pokud Manchester United letos získá titul, může v klubu skončit i samotný Sir Alex Ferguson. Je to sice velmi, velmi nepravděpodobné, ale ta šance je tu vždy. A důvodem by mohl být onen jeden velký bordel ve financování.


Ale o tom třeba zase někdy příště.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!