Review: Wolverhampton Wanderers – Manchester United

Ve 26. kole Premier League přišli o svou ligovou neporazitelnost, podlehli Vlkům na jejich hřišti 2:1 a z Molineux Stadium se vracejí bez bodu.

Ještě před zápasem:

Vlci letos určitě nezažívají sezónu podle svých představ a zatím se zdá, že budou nejspíš jedním ze tří adeptů na sestup. Od úvodních kol se pohybují na pozicích, které znamenají cestu směrem do nižší soutěže Championship. Před tímto duelem jim totiž patřila poslední 20. pozice. Hráči pod vedením Nicka McCartyho sice dokázali v tomto ročníku porazit třeba Chelsea nebo Manchester City, ale utkání s těmi přijatelnějšími soupeři, jsou jim většinou zapovězená. Dosavadních 15 ligových porážek bylo zkrátka hodně.

Wolves jsou naproti tomu velmi sympatickým a sebevědomým týmem a svou kůži nedávají nikdy lacino, což chtěli ukázat i dnes. K úspěchu ale možná potřebují také trochu štěstí, protože nehrají špatný fotbal. Mnohdy jim k zisku bodů opravdu moc nechybí. Poslední dva zápasy s United, které se uskutečnily v této sezóně,  mohli dovést k remízovému závěru, a však pokaždé o cennou remízu v posledních minutách přišli.

Venkovní zápasy ovšem nejsou v tomto ročníku silnou stránkou Rudých ďáblů, ačkoliv žádný ligový letos ještě neprohráli. A i když by mohlo zdání klamat, vyhrát na hřišti Wolverhamptonu se pro United jevilo jako složitý úkol a to i přes to, že hráli s posledním týmem tabulky. Bylo proto zapotřebí podat co nejlepší výkon a nutně vytěžit ze zápasu maximum, pokud si United chtěli zachovat náskok na čele tabulky, který by v případě výhry činil už sedm bodů.

Manchester United v tomto zápase usilovat o přepsání klubového rekordu v počtu zápasů bez porážky. Ta poslední je datována na 3. dubna v sezóně 2009/2010, kdy nás na Old Trafford porazila Chelsea. Od té doby jsme v Premier League nenašli přemožitele už 29 zápasů v řadě, čímž jsme vyrovnali klubvý rekord ze sezóny 1998/1999. Nenašli byste fanouška United, který by si nepřal zaorkouhlit počet neproher na 30.

Krom Valencii, Hargreavese a Parka měl Ferguson k dispozici všechny hráče užšího kádru. Ačkoliv to byl zápas prvního s poledním, do hry zasáhli největší opory United a hrály ve formaci 4-4-2, ve které se měli postarat o plný bodový zisk.  Kapitánem United byl kdo jiný než Nemanja Vidič.

Utkání se hrálo na Molieux Stadium ve Wolverhamptonu. Teplý jihozápadní vzduch přinesl přes víkend nad Britské ostrovy za přispění Golfského proudu oteplení s velkou oblačností, čerstvým větrem a srážkami. A však tento zápas byl odehrán bez deště; teplota se pohybovala okolo 9°C.

Průběh prvního poločasu:

Wolves začali zápas ofenzivní snahou hned v první minutě, ale z nepříjemného útoku byla nakonec jen nepovedená střela Miljiase. Co se nepodařilo Vlkům, dokázali o chvíli později United, které poslal ve 3‘ do vedení Nani. Ten dostal nahrávku od Fletchera a zatáhl míč přes půl hřiště až do vápna soupeře, kde se zastavil. Svým typickým pohybem do středu hřiště se pak uvolil přes svého strážce a střelou v pádu zamířil přesně k bližší tyči Hennesseyho brány – 0:1

V 5‘ přihrával Berbatov do střelecké pozice Rooneymu, ten ovšem netrefil míč tak jak bylo potřeba a Hennessey si tak s tímto pokusem poradil. V 7‘ střílel z pravé strany Nani, ránu do středu brány ale gólman domácích zneškodnil. V 10‘ bylo záhy trochu nečekaně vyrovnáno. Domácí zahráli rohový kop na krátko, míč jim vypíchl Rafael, jenže pouze k Jarvisovi, který roh rozehrával, ten nacentroval do vápna přesně na hlavu zapomenutého Elokobiho a levý krajní obránce Wolverhamptonu umístil míč hlavičkou přesně k pravé tyči mimo dosah marně se natahujícího Van der Sara – 1:1

A začínalo se znovu. Hra měla patřičné tempo, mírnější převaha převažovala na straně United, kteří podnikali rychlé protiútoky, pro zatím bez výraznějšího ohrožení soupeřovy brány. Ve 20‘ zkoušel střílet Berbatov, ale ze stoje vyslal na Hennesseyho velmi slabou střelu se kterou si tento gólman poradil bez potíží. Ve 22‘ hlavičkoval Berbatov po centru Naniho nad břevno domácí svatyně. Ve 29‘ zahrával Nani po faulu na Rooneyho přímý volný kop a míč jen těsně prolétl nad břevnem brány Wolverhamptonu. Ve 31‘ pálil z velmi ostrého úhlu z pravé strany O’Hara a Van der Sar musel proti jeho nepříjemné prudké ráně zasáhnout a vyrazit ji na roh. Ve 36‘ fauloval nebezpečně blízko našeho vápna Rafael Milijase a Vlci tak měli možnost k ohrožení Van der Sara z dobré pozice. Tečovaná rána naštěstí skončila vedle pravé tyče a byl z toho roh pro domácí.  Na konci 40‘ Wolves otočili vývoj zápasu. Vidič fauloval podle názoru sudího nebezpečně blízko našeho pokutového území Zubara a Wolves rozehrávali další přímý kop ze slibné pozice z pravé strany. K míči se postavil Milijas a nacentroval do vápna, v něm se ve skrumáži hráčů nejlépe zorientoval Doyle a hlavou poslal Vlky do vedení – 2:1

Ve 42‘ dostal první žlutou kartu Henry za faul na unikajícího Evanse. Na konci 43‘ střílel z levé strany Doyle, ovšem Van der Sar jeho střelu po zemi v pohodě chytil. Na konci 45‘ po pěkné kombinaci centroval zprava Rafael a však ve vápně volný Nani v dobré pozici hlavičkoval pouze nad břevno domácí brány. Do první půle hlavní sudí přidal dvě minuty. V těch se ale už nic zajímavého neudálo a United šli do šaten za nepříznivého stavu – 2:1

Průběh druhého poločasu:

Hra United měla největší nedostatky ve středu pole a tak do druhého poločasu vystřídal Scholes nevýrazného Carricka. Mohli jsme pouze doufat, že další fén během přestávky od Sira Alexe Fergusona přiměje hráče United, aby se zápasem brzy něco udělali. Na začátku 49‘ zkoušel střílet Nani, ale o dost minul. Na konci 50‘ zastavil unikajícího Fletchera zatažením za dres O’Hara a vysloužil si žlutou kartu. Red Devils začali svého soupeře postupně dostávat pod tlak, jejich útočnou snahu však brzdila častá nepřesnost a nedorozumění, z čehož Wolves na druhé straně těžili rychlými breaky. V 58‘ se po centru Rafaela dostal ve vápně do zakončení Scholes, ale netrefil míč ideálně a ten tak skončil mimo. V 59‘ se rozhodl pro střídání Nick McCarthy. Foley nahradil O’Haru. V 65‘ oba trenéři opět střídali. Na straně Vlků to byl Hammill, který odešel, aby přepustil své místo Wardovi a Sir Alex Ferguson svá střídán vyčerpal, když místo Bebratova nastoupil Chicharito a zřejmě lehce zraněného Evanse vystřídal Smalling. V 67‘ dostal žlutou kartu Rooney za faul nefaul na Zubara. Po obléhání brány domácích se v 72‘ odhodlal ke střele Nani, ale ta se mu vůbec nepovedla. United drželi míč častěji na svých kopačkách, ale pro zatím nedokázali najít recept na soupeřovu houževnatou obranu. Stále jsme viděli velké množství nepřesností a přechod do útoku byl čím dál více obtížnější. V 78‘ se po neodpískaném souboji Chicharita s Hennesseym o vysoký centr Fletchera dostal k míči Rooney, ale jeho střela byla zablokována. Rudí ďáblové tlačili svého soupeře, ale byla to marná snaha. V 84‘ se dostal ke střele ve vápně Scholes, ale včas přistoupivší obránci soupeře mu střelu zablokovali na roh. V 85‘ se Scholes pokusil dostat míč do sítě rukama za, což dostal žlutou kartu. Konec zápasu se kvapem blížil a United si stále nedokázali vytvořit gólovou příležitost. Frustrace a emoce začali na hřišti převládat a hra se kouskovala. V 89‘ nahradil Ebanks-Blake na hřišti Milijase. Do druhého dějství bylo přidáno pět minut navrch. V nich si ale Vlci své vedení dobře hlídali a nepustili United k žádnému ohrožení vlastní brány. V zápase se totiž už nic podstatného nestalo a tak Wolverhampton porazil na svém hřišti Manchester United – 2:1

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – Rafael, Evans (65‘ Smalling), Vidič, Evra – Giggs, Carrick (46‘ Scholes), D. Fletcher, Nani – Berbatov (65‘ Chicharito), Rooney

Lavička: Kuszczak, O’shea, Evans, Scholes, Anderson, Owen, Chicharito

Základní sestava Wolverhamptonu Wanderers: Hennessey – Zubar, Berra, Stearman, Elokobi – Jarvis, Hammill (65‘ Ward), Miljijas (89‘ Ebanks-Blake), Henry, O’Hara (59‘ Foley) – Doyle

Návštěva: 28, 811 diváků

Statistika zápasu: (převzato z livesport.cz)

Další duely 26. kola Premier League:

V tomto kole padalo neobyčejně velké množství gólů a v 10 zápasech včetně toho našeho jich celkem bylo vstřeleno celkem 43. Velice zajímavé utkání plné emocí bylo mimo jiné k vidění na St. James Parku v Newcastlu. Gunners zde vedli po první půli už 0:4, na začátku druhého poločasu však přišli o vyloučeného Diabyho a Strakám se nakonec ve strhující druhé půli podařilo srovnat stav zápasu na konečných 4:4. Své zápasy oproti tomu vyhráli Citizens a Spurs. Šlágrem kola byla bitva mezi domácími Blues a Scousers, ve které se objevil také, přeběhlík Torres, a však týmu ze Stamford Bridge to nebylo nic platné, protože svému soupeři nakonec podlehli po jediném gólu , který v zápase padl. Jeho autorem byl Meireles.

Závěr:

Do třetice všeho špatného.  Red Devils svůj třetí zápas s Wolves v této sezóně nezvládli. Nepochopitelné zklamání měl na svědomí tento match pro všechny fanoušky United. Šňůra bez prohry byla přetržena, první tým prohrál s posledním. Brzké vedení United vůbec nepomohlo a po zbytek prvního poločasu jsme měli velké nedostatky v záložní řadě. Na příklad Carricka vůbec nebylo vidět. Přechod do útoku jsme vedli pouze po křídlech a ani tam nám naše kombinace nevycházela. V defenzivě jako celku jsme rovněž zaznamenali určité zmatky. Příchod Scholese ve druhém poločase  byl zlepšením, ale ne takovým, aby to pomohlo celkové hře. Velké množství ztrát míče a nepřesností přihrávek nás brzdilo a nedovolilo nám vytvořit si patřičný tlak, který by vedl k šancím. Dnes se nám nedařilo téměř nic a musíme uznat, že náš soupeř byl lepším týmem. Vlci velmi dobře a srdnatě bránilia hráli ve velké pohodě. Ani příchod Chicharita dnes neslavil úspěch a našemu mužstvu nijak nepomohl. Jednou to zrátka přijít muselo, ale že to bude zrovna takto nevhod? V součtu to znamená naši první ligovou prohru v této sezóně, ukončení série bez porážky, která se zastavila na čísle 29, kterým jsme rekord ze sezóny 1998/1999 pouze vyrovnali a také to, že z Molineux Stadium odjíždíme bez bodů a na čele nám zůstává náskok stejný jako byl před tímto kláním, tedy čtyř bodů na druhý Arsenal, protože Wolverhampton doma Rudé ďábly z Manchesteru, a asi můžeme říci zaslouženě, porazil – 2:1

Následující zápas:

Je potřeba hodit nepovedený duel rychle za hlavu a soustředit se na ten další, jelikož přesně za týden tedy příští sobotu 12. února je na programu Manchester derby. V očekávaném zápase se Old Trafford představí naši městští rivalové Citizens, aby s United odehráli celkově 170. vzájemný zápas.