Review: Manchester United – Aston Villa

Red Devils pokračují ve své šňůře neporazitelnosti. Zastavit je nedokázala ani Aston Villa, která v úterý na Old Trafford přijela. United po slušném výkonu vytěžili výhru 3:1 a samozřejmě další důležité 3 body na cestě za titulem.

Přesto, že se Aston Villa nachází momentálně na 13. místě v tabulce, ji Manchester United rozhodně nechtěl podcenit. Například Ryan Giggs se k zápasu vyjádřil tak, že si stačí vzpomenout na minulý rok, kdy Villans na Old Trafford zvítězili 1:0. V posledních 3 zápasech uhráli svěřenci Gerarda Houlliera 1 výhru, 1 remízu a 1 porážku. United naopak stále v sezóně nenašli svého přemožitele a jejich forma z posledních třech zápasů hovoří takto – 2 výhry (proti Birminghamu 5:0, proti Blackpoolu 3:2) a 1 remíza v těžkém venkovním utkání s Tottenhamem v poměru 0:0.

Sestava byla podle očekávání zvolena co možná nejsilnější. Od posledního utkání FA Cupu, kde se také podle slov Sira Alexe Fergusona jeho taktika nepotkala s úspěchem, se změnilo rozestavení zpět na 4-4-2 s rychlými křídly, na kterých nastoupili Nani a Giggs.

Na Old Trafford se začínalo od 21:00 a bylo – jako vždy – vyprodáno.

Průběh prvního poločasu:

Hned na začátku přišel senzační moment pro fanoušky United. Ještě ani nezačala 2. minuta a už letěl výkop od van der Sara přes celé hřiště přímo za obranu na kopačky Wayna Rooneyho, který si míč zpracoval a ještě ze vzduchu zamířil krásnou ranou přesně do šibenice. Friedel neměl žádnou šanci – 1:0 pro United.

Velmi brzký gól měl uklidňující efekt pro hráče United, kteří začali hrát ve veliké pohodě. V 6. minutě si Nani potáhl míč z pravého křídla směrem doprostřed a pokusil se vystřelit. Pokus šel však vysoko nad branku. Aston Villa se osmělila až v 10. minutě, kdy se k míči dostal Darren Bent, ale díky tomu, že ho Rio skvěle vytlačil z dobré pozice, šla jeho střela jen do rukavic Edwina. Další svou střelu si tento útočník schoval na 15. minutu, ale ta šla pro změnu mimo branku. Utkání se postupně trochu srovnávalo, na hráčích Aston Villy bylo hodně vidět, že by chtěli s výsledkem něco udělat. Ještě dříve však mohl zvýšit vedení United opět Nani, jehož tvrdou střelu z voleje musel likvidovat Friedel. Další větší šanci přinesla 30. minuta, kdy Giggs využil vhazování Evry, tělem oklamal obránce a vystřelil. Gólman však jeho pokus kryl. 34. minuta přinesla první vynucené střídání United – zraněného Darrena Fletchera vystřídal Anderson. Ve 38. minutě si tito dva roli vyměnili – Evra si s Giggsem narazil a postupoval z levé strany k brance. Pokusil se taktéž o střelu, ale byla moc slabá, aby mohla Aston Villu ohrozit. Vše nasvědčovalo tomu, že oba týmy půjdou do šaten za stavu 1:0 pro United, ale ve 45. minutě přišel naprosto vynikající centr Naniho z pravé strany, který si ještě předtím pohrál s obráncem Villans, a Rooney byl v šestnáctce připraven – 2:0.

Více už se v první půli nestalo a týmy tedy odcházeli do kabin za stavu 2:0 pro Manchester United.

Průběh druhého poločasu:

Začátek druhé půle byl úplně odlišný, než té první. Manchester se snažil co nejvíce držet míč a zároveň také pozorně bránit. Celkem dlouhou dobu se kromě několika postavení mimo hru nedělo vůbec nic. Až v 57. minutě vystřelil Ashley Young, jeho střela však šla mimo branku. Bohužel pro United, za 2 minuty naprosto zaspala obrana United – Stewart Downing se lacino dostal k míči a měl před sebou volný prostor, do kterého si naběhl a poté poslal přesný centr do středu hřiště, kde byl naprosto nehlídaný Darren Bent – 2:1.

Utkání se tedy během chvíle změnilo z rozhodnutého zpět na pořádné drama. United však nechtěli dále bránit a snažili se získat zpět svůj dvoubrankový náskok. V 60. minutě se Carrick dostal ke střele z okraje pokutového území, branku však netrefil. 64. minuta přinesla uklidnění pro fanoušky United. Giggsovi se sice rohový kop nevyvedl, míč se k němu však vrátil a Ryan zkusil nacentrovat znovu. V šestnáctce nejvýše vyskočil Nemanja Vidic, který hlavou přihrál míč Rooneymu, ten mu v těžké pozici vrátil a Nemanja krásnou technickou ranou zpoza dvou obránců vymetl Friedelovi pavučiny – 3:1.

Po této brance se opět dostavil klid na kopačky United. Začalo se jim dařit držet míč a občas se dostali do nějaké šance. Obrana byla navíc velmi pozorná, a tak se toho – kromě střídání Aston Villy – za dalších přibližně 15-20 minut příliš nestalo. 84. minuta přinesla obrovskou gólovou šanci pro Berbatova, který měl po Naniho neúspěšné střele volnou branku. Bohužel však přestřelil. Krásnou střelou se na druhé straně blýskl Young, jeho pokus se odrazil od břevna! V 89. minutě ještě zkoušel Rooney zkompletovat svůj hattrick, jeho dalekonosný pokus však zlikvidoval Friedel. Více už se v utkání nestalo, a tak si United zajistili další 3 body do tabulky Premier League a jsou stále neporažení.

Základní sestava Manchesteru United: Van der Sar – O‘Shea, Ferdinand, Vidič, Evra – Nani, Fletcher (34. Anderson), Carrick, Nani – Berbatov, Rooney

Lavička: Lindegaard, Fabio, Smalling, Scholes, Anderson, Hernandez, Owen

Základní sestava Aston Villy: Friedel – Walker, Dunne, Collins, Clark – Albrighton (70. Heskey), Makoun, Young, Petrov (75. Agbonlahor), Downing (80. Reo-Coker) – Bent

Lavička: Agbonlahor, Cuellar, Delfouneso, Heskey, Marshall, Pires, Reo-Coker

Góly: 1. a 45. Rooney, 64. Vidic – 59. Bent

Utkání se hrálo bez karet

Hlavní rozhodčí: Chris Foy

Návštěva: 75 256 diváků

Závěr:

Red Devils předvedli velmi slušný domácí výkon. Už od začátku nenechali nic náhodě a pustili se do svého soupeře, což jim přineslo rychlou branku. Navíc se trefil konečně Wayne Rooney, takže to bylo ještě mnohem důležitější. Celý první poločas United drželi míč, dobře bránili a sem tam si vytvořili nějakou šanci. Při druhém gólu, který dal mimochodem opět Wayne, musíme pochválit hlavně senzační centr Naniho. Naše obrana si počínala skvěle až do gólu Aston Villy, při němž nastal nepochopitelný zkrat. Naštěstí to United nepoložilo a Nemanja nám dokázal, že někde v hluboko v sobě má veliký talent na góly. Celkově bych utkání shrnul jako další zasloužené a důležité 3 body, které nám rozhodně pomohou k cestě za titulem. Jen nepolevovat …