05/08/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Rozhovor: Nemanja Vidic

Pět let po jeho příchodu na Old Trafford, vyrostl srbský stoper v klíčového hráče týmu a zároveň také vůdce. V rozhovoru s Inside United přemítá o svých prozatímních 5 let strávených zde …


Když se vrátíš zpět k tvému debutu v lednu roku 2006 v Carling Cupu proti Blackburnu, napadlo tě v těch dobách, že tu v roce 2011 stále budeš, navíc jako jeden z nejdůležitějších hráčů a s kapitánskou páskou?

Abych byl upřímný, nikdy jsem nepřemýšlel daleko dopředu. Když jsem do tohoto klubu přišel, chtěl jsem pouze hrát a zlepšovat se – to byl můj hlavní cíl. Všechno ostatní se stalo až časem. Mám veliké štěstí, protože jsem obklopen velikými hráči, trenéry a také skvělým celkovým zařízením klubu, takže jsem zde vždy měl vše, co mi v mém rozvoji mohlo pomoct. Jsem velmi hrdý, že už tu jsem pátým rokem, ale musím se přiznat, že to velmi rychle uteklo. Nedávno mi někdo poslal fotografii, na které jsem vyfocen jen den po mém debutu. Moje vlasy byly delší a vypadal jsem úplně jinak. Ukázal jsem tu fotku Patovi [Evra], který sem přišel přibližně ve stejné době jako já, a řekl mu: ‘Podívej se, Pate, jak stárneme!‘ Naštěstí se zatím ani jeden z nás starý necítíme. Tento klub je prostě fantastický a za dobu, co tu jsem, dosáhl celý tým mnoho skvělých úspěchů. Doufám, že v dalších pěti letech přijde mnoho dalších.


Máš nějaký konkrétní okamžik nebo utkání, které bys chtěl za času svého působení zde vyzdvihnout?

Bylo toho hodně. Vítězné finále Ligy mistrů v Moskvě bylo úžasné a dále třeba získání tří titulů v řadě. Hrajeme v lize, kde je spousty konkurenceschopných klubů, a abychom na konci vyhráli trofej, musíme celou dobu bojovat. Když jste úspěšný, je to nádherný pocit.


Jak moc ses změnil jako hráč, ale i člověk od té doby, co jsi do klubu přišel?

Jako člověk … to je těžké říct. Myslím si, že jsem stále stejný, ale na to by bylo lepší se zeptat mé rodiny a přátel. Jako hráč jsem se však musel trochu změnit, abych se přizpůsobil stylu hry, ale moje mentalita na hřišti zůstala stejná. Stále se snažím hrát co nejlépe, zlepšovat se a vyhrát společně s týmem trofeje.


Jak se ti daří stále si udržovat tak vysokou a konzistentní úroveň svých výkonů?

Myslím, že jsem přišel do správného klubu ve správný čas. Bylo mi 24 let, když jsem podepsal smlouvu. V průběhu dalších let jsem však kolem sebe měl – a stále mám – skvělé hráče, kteří jsou takoví profesionálové, že se od nich hodně naučíte. Věděl jsem, že se budu muset adaptovat na nový klub a také na nový styl fotbalu a tvrdě jsem na sobě pracoval, abych se zlepšil jak fyzicky, tak technicky. Myslím si také, že tento klub vám dává mnohem větší příležitost zlepšit se, než kterýkoliv jiný – máte zde skvělé technické vybavení, vynikajícího manažera, hráče a ostatní trenéry. Pokud toto zkombinujete s tvrdou prací na tréninku, přinese vám to na hřišti ovoce.


Stanovili jste si pro další léta nějaké specifické cíle?

Nijak zvlášť. Jak jsem už řekl, já pouze doufám, že budeme stejně úspěšní jako v posledních letech. Stal jsem se nyní jedním z více zkušených hráčů a užívám si zodpovědnosti, která s tím přichází. Stále chci hrát dobře a taky chci pomáhat mladým hráčům zlepšovat se. Způsob, jakým hraju a trénuju, by pro ně mohl být příkladem. Pamatuji si, když jsem poprvé viděl na tréninku Ryana, Scholesyho, Garyho, Ria a Edwina, tak jsem chtěl umět a dělat to samé.


Jak moc si ty osobně užíváš roli kapitána?

Jsem na to velmi hrdý. Bylo to pro mě veliké překvapení, i když jsem už předtím několik zápasů s kapitánskou páskou odehrál. Manažer mi řekl, že chce vybrat někoho, kdo by hrál pravidelně – Gary, Ryan a Rio měli trochu problémy se zraněními, takže potřeboval někoho, kdo by odehrál většinu zápasů. Vím, že je to velká čest a já si tuto roli užívám. Od doby, co jsem kapitán, jsem na sobě nezměnil nic konkrétního, ale vím, že musím stále přemýšlet o své veliké zodpovědnosti – například vaše chování, způsob, jakým se na hřišti prezentujete, jak trénujete a plno dalších věcí. Moc dobře vím, že musím jít příkladem nejen na hřišti, ale i mimo něj.


Změnila tě kapitánská páska, případně se třeba nyní cítíš trochu jinak?

Ne tak docela. Samozřejmě, že nyní vedu tým při cestě ven z kabiny na hřiště, účastním se losování před zápasem, ale jinak si vůbec nemyslím, že se něco změnilo. Vždycky jsem na hřišti hodně mluvil – jako obránce musíte být schopen komunikovat a organizovat celou obranu, ať už jste kapitánem, nebo ne. Mám ve zvyku nemyslet na to, že jsem kapitánem, když hraju. Zaměřuji se jen na to, abych pro tým udělal to nejlepší, co dokážu, jako tomu bylo doteď.


Když se podíváš na velké hráče, které kolem sebe máš, musí pro tebe být role kapitána přece jen o něco lehčí …

Ano, určitě. V našem týmu je tolik vůdců – hráči, jako jsou například Rio, Gary, Giggsy, Scholesy a Edwin. Způsob, jakým pomáhají ostatním hráčům, je fantastický. Všichni pro tento klub znamenají opravdu hodně a jejich motivace a chuť do dalších zápasů je neuvěřitelná. Právě oni mi pomohli rozvinout se a já chci pro nynější mladíky dělat to samé.


Byl jsi kapitánem Red Star Bělehrad a také jsi vedl svou zemi – pomohlo ti to?

Myslím, že to má jakožto hráč hodně co dočinění s mou mentalitou. Po celou svoji kariéru jsem měl mentalitu vždy vítěznou, kterou do mě vštípili už v Bělehradě. Byl jsem na tom velice podobně jako hráči, kteří jsou odchovanci Manchesteru United, a to mi hodně pomohlo. Stát se kapitánem rozhodně nebylo něco, na co jsem myslel, když jsem do United přišel. Nejdříve jsem chtěl jen hrát a zlepšovat se. Všechno ostatní – trofeje, osobní ocenění a role kapitána – se přihodilo časem a já jsem na všechny tyto věci nesmírně hrdý. Ale jak už jsem řekl, nejdůležitější je mít stále vítěznou mentalitu. Musíte být zaměřený k tomu, abyste pořád dělal to nejlepší, co dokážete – ať už jste kapitánem, nebo ne. Všichni hráči mají v tomto klubu zodpovědnost podávat každý týden co nejlepší výkony, což mimochodem očekává nejen manažer, ale také ostatní zaměstnanci a naši fanoušci.


Vytvořil jsi společně s Riem Ferdinandem skvělou stoperskou dvojici – je právě on tím nejlepším defenzivním partnerem, se kterým jsi ve své kariéře hrál?

Ano, určitě. Samozřejmě musím však také poznamenat dalšího skvělého partnera – je jím Mladen Krstajic ze srbské reprezentace. Nechci být nějak neuctivý k ostatním stoperům, s kterými jsem hrál, ale nejlepších výsledků jsem dosáhl právě s těmito dvěma, což dokazuje, jak skvěle si mezi sebou rozumíme a navíc mi oba pomohli zlepšit se jako hráč.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!