23/06/2021
Devilpage.cz / sk – Fanúšikovské stránky najväčšieho futbalového klubu na svete – MUFC
Nezaradené

Dimitar Berbatov

Začátky

Dimitar sa narodil do sportovní rodiny 30. ledna 1981 v Blagoevgradu. Jeho otec Ivan Berbatov byl profesionální fotbalista v klubu Pirin Blagoevgrad a později CSKA Sofia. Jeho matka byla profesionální házenkářka a dokonce i reprezentantka Bulharska v tomto sportu. Mladý Dimitar se i pod tlakem rodičů začal věnovat sportu. Ze začátku zkoušel matčinu házenou, ale později ho začal víc bavit fotbal.

Pirin Blagoevgrad

Kariéru začal, podobně jako jeho otec, v klubu Pirin Blagoevgrad. Jako 17 letého ho objevil skvělý tréner a tehdy i skaut Dimitar Penev a teenager se stěhoval do hlavního města. Byl zařazen do B-týmu. V první sezóně v béčku vsítil neuvěřitelných 47 gólů a ihned byl povolaný do áčka. Premiéru si odbyl jako 18 letý v sezóně 1998-99. V Sofii strávil dva a půl roku a v lednu v roku 2001 kývnul na nabídku Bayernu Leverkusen.

Bayern Leverkusen

Berba prišel do Německa s pověstí sřelce, když v 50 zápasech dal 25 gólů. Začátky v novém působišti nebyly jednoduché, vždyť v 67 zápasech vstřelil jen 16 gólů. Nejvíc se mu dařilo v Champions League, když dal krásný gól Lyonu a taktéž skóroval do sítě Liverpoolu. Zahrál si i ve finále proti Realu Madrid,  protože ve 38. minutě vystřídal Thomase Brdariče. Od sezóny 2002/03 sa stal volbou číslo 1 v útoku Leverkusenu. Nasledující sezóny patřil k hvězdám a nejlepším střelcům ligy, a to neuniklo pozornosti velkým klubům z Evropy.

Tottenham

Dlouho trvající dohady o přestupu Berbatova na White Hart Lane se staly skutečností až v květnu 2006, když Bulhar přestoupil za 16 miliónů eur. Začátek měl přímo skvělý, jelikož v první zápase proti Birminghamu vstřelil dva góly za dvě minuty. S Robbie Keanem vytvořril jednu z nejlepších útočných dvojic v Premier League a sezónu skončil s 12 góly a 11 asistencemi.

Manchester United

Berbatov přestoupil na Old Trafford 1. září 2008 za částku 30,75 miliónu liber a Tottenham získal na ročné hostování mladého anglického útočníka Fraizera Campbella, a to i navzdory tomu, že v ten den Tottenham souhlasil s nabídkou Manchestru City. Svůj debut zažil proti Liverpoolu a dokonce přihrál na gól Carlosu Tévezovi, ale United přesto prohráli 2:1. První gól dal do sítě Aalborgu ve skupině Champions League. Přestože Berbatov nevstřelil tolik branek, jako střílel v minulých působištích, připsal si 10 asistencí a spolu s Frankem Lampardem, Stevenem Gerrardem a Cescem Fabregasem obsadil druhé místo v počtě asistencí. Fanouškové nebyli s jeho výkony spokojení a často ho kritizovaly i noviny. Alex Ferguson si ho ale stále chválí a všechnu kritiku odmítá. Sezónu 2009/10 začal v útoku s Waynem Rooneym a vytvořili dobrou útočnou dvojici. Ve 43 zápasech vstřelil sice pouhých 12 branek, stal se ale dvorním nahravačem zmiňovaného Rooneyho, jenž i s jeho velkou pomocí vstřelil branek 34. Spolupráce těchto dvou útočníků pokračuje i v sezoně 2010/2011.


Pre zobrazenie komentárov sa musíte prihlásiť!